Реклама

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити

Чи може чоловік піти в декретну відпустку замість дружини? Що потрібно знати родині, аби оформити відпустку по догляду за дитиною на тата? Якими законами варто оперувати, аби «декретний тато» міг відстоювати свої права? Про всі юридичні аспекти оформлення декретної відпустки на батька читайте в нашому матеріалі.

Народження дитини – новий етап в житті кожної родини. Доводиться змінювати пріорітети та по-іншому розставляти акценти. На щастя, в сучасному суспільстві «так прийнято» поступово змінюється на «так буде краще». І в першу чергу це стосується декретної відпустки, адже «сидіти» в декреті може не лише мама, а й тато. За кордоном тато в декреті – звичне явище. Нещодавно навіть Марк Цукерберг заявив, що піде в декретну відпустку, аби бути поруч із дружиною після народження другої доньки. Серед українських татусів такий вид відпустки поки не надто популярний. 

Що ж потрібно знати українським батькам про оформлення відпустки по догляду за дитиною на тата, якщо в родині було прийнято таке рішення? На які закони варто опиратися та які документи треба зібрати, аби саме тато доглядав за дитиною до трьох років, розповідає Дмитро Бондарчук, партнер юридичної фірми SENSUM.
 

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити - изображение №1
Дмитро Бондарчук
партнер юридичної фірми SENSUM

 

В суспільстві глибоко та небезпідставно вкорінилася думка, що саме мама здатна забезпечити найкращий догляд за своєю дитиною, тоді як для тата в сім'ї традиційно відводиться роль годувальника. Безумовно, надто складно переоцінити важливість повноцінної присутності мами в перші роки життя малечі, проте в сучасних реаліях трапляється і таке, що основні обов'язки по догляду за новонарожденою дитиною в силу тих чи інших обставин змушені перейняти представники сильної половини людства.

На щастя, саме на такий випадок український законодавець надав свободу вибору для обох батьків щодо перебування у відпустці по догляду за дитиною.

В першу чергу слід зазначити, що чинним законодавством не передбачено такого терміну, як «декретна відпустка», в той час як статтями 17-18 Закону України «Про відпустки» встановлені наступні види соціальних відпусток:

  • оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
     
  • відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до статті 17 зазначеного Закону, на підставі медичного висновку жінці надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів (70 календарних днів у випадку народження двох і більше дітей, а також у випадку пологів з ускладненнями).

Для «чорнобильців» передбачена більш довготривала відпустка – 90 днів до і 90 днів після пологів. Таким чином, з положень данної статті є очевидним, що такий вид відпустки надається та оплачується виключно жінкам.

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити - изображение №2

Разом із тим, відповідно до положення пункта 3 статті 18 Закона України «Про відпустки» і частини 7 статті 179 Кодексу законів про працю України, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частково як матір'ю, так і батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншим родичем.

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити - изображение №3
 

До того ж розмір заробітної плати для отримання такої відпустки не має значення.

тато в декреті
 

Що потрібно для офіційного переоформлення декретної відпустки на тата
 

Щоб офіційно оформити подібну відпустку на батька, матір дитини від самого початку, за своїм місцем роботи, подає письмову заяву на ім'я власника або керівника про те, що вона виходить на роботу до досягнення дитиною трирічного віку. За результатом розгляду заяви жінці видається довідка про те, що вона вийшла на роботу, і що виплата допомоги по догляду за дитиною припинена.

Цього достатньо для оформлення відпустки на тата, оскільки відповідно до частини 4 статті 20 Закона України «Про відпустки», щоб оформити відпустку по догляду за дитиною батько повинен надати роботодавцю:

  • заяву про надання такої відпустки;
     
  • копію свідоцтва про народження дитини;
     
  • довідку з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки, і що виплата допомоги по догляду за дитиною їй припинена (із зазначенням дати).

Відпустку по догляду за дитиною для тата роботодавець оформлює наказом, в якому зазначає дату її початку. Щодо терміну закінчення відпустки, то в наказі його можна не зазначати, адже батько має право перервати відпустку у будь-який момент і повернутися на роботу.

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити - изображение №1

За чоловіком, який перебуває у декретній відпустці, зберігається безперервний трудовий стаж і право на пенсію. Крім того на нього розповсюджується норма щодо неможливості розірвання із ним трудових відносин з ініціативи роботодавця протягом цього періоду.

Декретна відпустка для тата: що потрібно знати про декрет і як його оформити - изображение №2
 

Відповідно до частини 4 статті 18 Закона України «Про відпустки» протягом перебування у відпустці по догляду за дитиною як батько, так і мати за бажанням можуть працювати неповний робочий день або працювати на дому. Це означає, що тато в декреті за бажанням має повне право продовжувати працювати на попередньому місці роботи на умовах неповної зайнятості. Таким чином за ним зберігається право на отримання допомоги, але при цьому він продовжує працювати за більш гнучким і зручним для нього графіком.

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Якщо мама у вiдрядженнi: що роблять чоловiки, коли надовго залишаються з дiтьми наодинцi

ЧИТАЙ ТАКОЖ: 6 советов, как папы могут помочь кормящим мамам

ЧИТАЙ ТАКОЖ: Папа за маму: 10 вещей, которым я научился, будучи «папой в декрете»


ВХОД или регистрация


Забыли пароль?
Войти с помощью:

Вход или РЕГИСТРАЦИЯ

Нажимая “Зарегистрироваться”,
вы соглашаетесь с правилами пользования
Войти с помощью:
Введите ваш E-mail,
указанный при регистрации
Назад