Реклама

Відповідальність підприємства за отримання його працівником професійного захворювання

Відповідальність підприємства за отримання його працівником професійного захворювання
Толстоухова Наталiя

Відповідно до Конституції України (ч. 4 ст. 43), кожен громадянин має право на належні, безпечні і здорові умови праці. Гарантії у відношенні безпечних умов праці закріплені в законі України "Про охорону праці" від 14.10.92 №2694-ХII, (далі Закон), Кодексі законів про працю (далі КЗпП) і ряді інших нормативних актах. Забезпечення безпечних умов праці покладено законодавством на власника підприємства (уповноважений ним орган) ст. 153 КЗпП.

На підставі ст. 11 Закону і ст. 173 Кодексу, а також ст. 456 Цивільного кодексу УРСР, власник підприємства зобов'язаний відшкодувати працівнику збиток, заподіяний ушкодженням здоров'я, у тому числі й у зв'язку з профзахворюванням у повному обсязі втраченого заробітку, а також витрати на лікування (у тому числі, санаторно-курортне), протезування, придбання транспортних засобів, витрати на додаткове харчування, придбання ліків, додатковий відхід, інші види медичної і соціальної допомоги відповідно до медичного висновку. Підприємство також зобов'язане виплатити потерпілому одноразову допомогу, розмір якої встановлюється колективним чи трудовим договором. Якщо відповідно до медичного висновку в потерпілого встановлена стійка втрата працездатності, то розмір такої допомоги не може бути меншим середньомісячного заробітку потерпілого. У колективному чи трудовому договорі сторони також передбачають забезпечення працівникам соціальних гарантій у сфері охорони праці, взаємні обов'язки, заходи щодо запобігання випадків виробничого травматизму, аварій і професійних захворювань (ст. 22 Закону). За працівниками, що втратили працездатність у зв'язку з профзахворюванням, зберігається місце роботи (посада) і середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності або визнання їх у встановленому порядку інвалідами. У випадку неможливості виконання потерпілим попередньої роботи, власник зобов'язаний забезпечити перепідготовку і працевлаштування працівника, установити пільгові умови і режим роботи.

Час перебування на інвалідності в зв'язку з нещасливим випадком на чи виробництві професійним захворюванням зараховується в стаж роботи для призначення пенсії за віком, а також у стаж роботи зі шкідливими умовами, що надасть право на призначення пенсії на пільгових умовах і розмірах. Крім вищевказаного, власник (уповноважений їм орган) зобов'язаний відшкодувати працівнику моральну шкоду, якщо така мала місце в результаті впливу шкідливих умов праці на здоров'я людини (ст. 12 Закону, ст. 173-1 Кодексу). Порушення умов і правил охорони праці може привести до наступних негативних наслідків для підприємства.

Крім відшкодування шкоди, заподіяної працівникові, власник додатково:

 • цілком відшкодує збитки іншим підприємствам, громадянам і державі, що виникли у зв'язку з порушенням норм охорони праці (ст.30 Закону);
 • відчисляє по підвищених тарифах кошти на соціальне страхування від нещасних випадків і профзахворювань;
 • відшкодовує витрати на лікування і професійну реабілітацію потерпілих від нещасливих випадків чи профзахворювань, проведення робіт з порятунку потерпілих під час аварій і ліквідації їхніх наслідків, на ритуальні послуги, розслідування, експертизи і т.і.
 • Особи, на яких законодавством покладені обов'язки по забезпеченню дотримання законодавства про охорону праці, при наявності основ, несуть кримінальну відповідальність по ст. 135 Кримінального кодексу України "Порушення законодавства про охорону праці".


  Юридична консультація ВЖНДО «Дія»

  Новости партнеров
  Загрузка...

  Последние новости

  ВХОД или регистрация


  Забыли пароль?
  Войти с помощью:

  Вход или РЕГИСТРАЦИЯ

  Нажимая “Зарегистрироваться”,
  вы соглашаетесь с правилами пользования
  Войти с помощью:
  Введите ваш E-mail,
  указанный при регистрации
  Назад