Реклама

Що таке секстинг, або Як вберегти дитину від "токсичного" контенту

Що таке секстинг, або Як вберегти дитину від "токсичного" контенту

Сучасний світ диктує свої правила. Інтернет став невід'ємною частиною нас і наших дітей, але в мережі є багато небезпек. Як же вберегти дитину від негативного впливу та шахраїв? Дізнайтеся нижче.

В умовах вимушеного карантину діти все більше часу проводять в онлайні, наражаючись на небезпеку. Дистанційні заняття, курси, у старших класів — підготовка до екзаменів і ЗНО та зрештою, — ігри та соціальні мережі. Сьогодні, під час карантину, батькам потрібно ще більше звертати увагу на безпеку своїх дітей в мережі.

З одного боку, добре і зручно, що знання стали такими близькими до нас, а з іншого — шахраїв в Інтернеті стає дедалі більше, й ваша дитина може потрапити під їхній вплив. Про це варто пам'ятати батькам та бути напоготові: розмовляти з дитиною, підтримувати довірливі відносини з нею та контролювати. Але давайте про все по порядку.

сто секстинг не ведись

Цього року, 11 лютого, у День безпечного Інтернету, Київстар спільно з Міністерством цифрової трансформації та Офісом уповноваженого Президента України з прав дитини запустили інформаційну кампанію #Не_ведись та освітній портал stop-sexting.in.ua, на якому можна знайти рекомендації для дітей, які зіштовхнулися із погрозами в Інтернеті, та їх батьків. Варто зазначити, що доступ до сайту для абонентів Київстар не тарифікується.

Отже, з якими саме погрозами може зіткнутися ваша дитина в онлайні?

З найрізноманітнішим контентом — починаючи від агресії та насилля й закінчуючи "дорослою" рекламою та сексуальною пропагандою.

Також небезпечним для дітей і підлітків може стати спілкування з незнайомцями в Інтернеті, які переслідують ціль дізнатися особисті дані та отримати відверті світлини задля власних інтересів з метою шантажування та вимагання додаткових матеріалів чи грошей.

Крім цього, є поняття "онлайн-грумінг" — коли злочинці налагоджують довірливі стосунки з метою сексуального насильства над нею у реальному житті чи онлайн — змушують дітей робити певні сексуальні дії перед камерою.

стоп секстинг

Більш детально розглянемо питання секстингу. Простими словами — це надсилання інтимних фото або відео з використанням сучасних засобів зв’язку. Діти можуть надсилати такі матеріали як знайомим, так і не знайомим їм у реальному житті людям. Їм здається, що все, що відбувається в онлайні, — віртуальне та цілком безпечне, тому вони готові до ризикованих дій в Інтернеті.  

Секстинг цікавий для дітей. З його допомогою вони вивчають власну сексуальність, виражають довіру; фліртують, або хочуть отримати комплімент та привернути до себе увагу, часто вважають, що це безпечніше, ніж сексуальні стосунки.

Як батькам розповісти дитині, що добре, а що погано в онлайні? Ми поставили це запитання Анастасії Д’яковій — раднику з питань безпечного Інтернету для кожної дитини при віце-прем'єр-міністрі — міністрі цифрової трансформації України.

Анастасия Дьякова

Якщо у дитини просто кнопочний телефон, то ризиків — набагато менше, бо на ньому немає доступу до Інтернету. Такого гаджету цілком достатньо для зв'язку дитини з батьками. 

Але якщо у дитини телефон із доступом до Інтернету, то важливо обговорити безпеку в мережі, тому що насправді є багато ризиків. Зараз в Інтернеті жорстока порнографія, доступ до якої дітям не потрібен. Також дитина може робити вчинки в онлайні, кібербулінг — коли дитина "булить" або її "булять". На жаль, в світі є багато випадків, коли булінг призводить навіть до самогубства дітей. З іншого боку, дітям часто здається, що якщо вони когось ображають в Інтернеті, то це не реальна людина, а екран, що це все жарти.    

Ви повинні донести до дитини, що кібербезпека — це захищеність. Що не можна без вашого дозволу використовувати банківські картки, щоб купити IT "брильянтики" в TikTok чи завантажувати платні додатки (але це вже більше фінансово-інформаційне питання).

Аби оцінити, наскільки розповсюджені сексуальні погрози для дітей в Інтернеті — трохи цифр.

У 2017-2018 роках національна гаряча дитяча лінія "Ла Страда-Україна" отримала 2627 запитів щодо секстингу, а також 1047 запитів щодо онлайн-грумінгу. І це тільки офіційна інформація, уявіть, скільки дітей не розповідають про подібні проблеми. 

До чого може призвести секстинг?

Секстинг може призвести до дуже тривожних наслідків. Матеріали подібних переписок можуть бути оприлюднені, що часто призводить до кібербулінгу та булінгу дитини у школі. Це може зашкодити й у більш дорослому віці, — при вступі до ВНЗ чи прийомі на роботу, коли в Інтернеті перевіряють інформацію про кандидатів.

Батькам вкрай необхідно говорити з дитиною про ризики в Інтернеті, щоб вберегти від можливих наслідків.

Кілька порад, як контролювати дитину в Інтернеті:

 Розмовляйте з дитиною! Зауважте, чому не можна спілкуватися з незнайомими людьми в онлайні, а також передавати їм особисту інформацію (адреси та телефони, рівень доходів батьків, номер школи, реквізити карток) та фотографії. Повторіть, що не можна спілкуватися навіть з дітьми. Досить часто зловмисники видають себе за інших осіб, наприклад, за однолітків дитини.

 Встановіть додаток Star Guard Family. Це спільна розробка Київстар з компанією Avast. До функціоналу Star Guard Family входить: обмеження користування смартфоном та додатками — наприклад, на час занять у школі; перевірка розташування дитини і повідомлення про те, що вона прийшла додому або в школу; налаштування доступу до мережі за віком; блокування сайтів та додатків з неприйнятним контентом, контроль рівня заряду телефону й інші корисні функції для захисту дитини в мережі.

 Якщо вашій дитині вже більше 13 років і ви дозволили їй зареєструватися в соцмережах — "дружіть" з нею, ставте лайки та контролюйте, який контент вона у себе публікує і спостерігає в стрічці. 

Як в ігровій формі донести до дитини (до 10 років) реальні сценарії загроз, з якими вона може зіткнутися в Інтернеті — розповідає Анастасія Д’якова — радник з питань безпечного Інтернету для кожної дитини при віце-прем'єр-міністрі — міністрі цифрової трансформації України.

Анастасия Дьякова

Щодо ігрових форматів, то в рамках кампанії #Не_ведись. запустили урок для дітей різних вікових категорій — 9-11 класів, 5-8 класів та 1-4 класів (він у розробці, маємо запустити після карантину). Всі навчальні матеріали можна знайти за посиланням stop-sexting.in.ua/category/materials.

Що робити батькам у разі, якщо дитина вже зіткнулася із погрозами в Інтернеті?

В першу чергу, самим заспокоїтись і "вимкнути" свою емоціональність. Якщо дитина вам це розповіла — у вас довірливи стосунки. 

Обов'язково обговоріть з дитиною наступні питання:

  • Чому вона зробила відверті фото? Це питання важливо задавати без тиску, не звинувачуючи дитину у скоєному, аби зрозуміти її мотивацію.
  • Кому та чому фото були надіслані?
  • Хто, коли та чому почав їх поширювати?
  • Де вже бачили фото і хто їх бачив? Це вам допоможе швидше їх видалити.
  • Чи задіяні у розповсюдженні дорослі? Якщо відповідь: "так", то варто негайно звернутись до поліції, бо такі дії, скоєні з неповнолітніми — злочин.

Далі треба спокійно, але швидко діяти: припинити листування; не надсилати фото чи гроші; ні в якому разі не зустрічатись із злочинцем; зробити копію всього листування; негайно звернутись разом із дитиною до поліції чи кіберполіції (остання пропонує можливість розмістити електронне звернення на своєму сайті). Коли почався кібербулінг дитини, треба на деякий час обмежити або припинити користування соцмережами. 

              

Отже, резюмуючи все вищесказане, хочеться ще раз наголосити на тому, що з дитиною потрібно підтримувати довірливі стосунки (це вкрай важливо, щоб дитина в першу чергу звернулася до вас!), спілкуватися, проводити уроки, щоб запобігти та протидіяти сексуальній експлуатації дітей.

Долучайтесь до проєкту StopSexting! Щоб поширювати інформацію про ризики дітей в Інтернеті серед свого оточення у якості волонтера проєкту, можна зареєструватися на сайті вже зараз. 

Бережіть себе та своїх дітей і #простозалишайтесявдома!


Последние новости

ВХОД или регистрация


Забыли пароль?

Вход или РЕГИСТРАЦИЯ

Нажимая “Зарегистрироваться”,
вы соглашаетесь с правилами пользования
Введите ваш E-mail,
указанный при регистрации
Назад