Реклама

Відновлення після кесаревого розтину: особливості, на які варто звернути увагу

Під час пологів в організмі жінки відбувається безліч змін, до яких природа готувала майбутню матір протягом всієї вагітності.

Це різні зміни в усьому організмі. Частина цих змін активізується і під час кесаревого розтину, а частина йде за іншим сценарієм. Під час кесаревого розтину організм жінки може піддаватися додатковому навантаженню і стресу через використання додаткових медичних засобів.

Велика поверхня рани, яка виникає в результаті операції. Тому, крім загальних процесів відновлення після кесаревого розтину, додатково йде процес загоєння післяопераційних швів.

Тему відновлення після кесаревого розтину підіймає в матеріалі авторка: Аня Могірчук, післяпологова доула, консультантка з грудного вигодовування, спеціалістка з тілесних практик, авторка ГО "КПВМ "Лада", https://golada.org.

Аня Могірчук

Від чого залежить процес відновлення організму після кесаревого розтину?

Процес відновлення після природних пологів і після кесаревого розтину залежить від безлічі факторів:

 1. Особливості перебігу вагітності.
 2. Особливостей вихідного стану здоров'я жінки, наявності у неї хронічних захворювань.
 3. Наявності ускладнень під час пологів.
 4. Особливості перебігу операції: екстренний або плановий кесарів зробили жінці.
 5. Який вид анестезії використовувався.
 6. Ускладнення в ході операції або при народженні плоду.
 7. Який вид розрізу застосували.

Шов після кесаревого розтину — як правильно стежити і доглядати

Слід ставитися з великою увагою, щоб уникнути серйозних ускладнень.

Потрібно уважно доглядати за швом — частіше провітрювати, обробляти так як призначив лікар.

Пам'ятайте: рубець не можна терти і чесати. Тому дуже важливо не допускати запалення в області шва.

У кожному разі необхідний індивідуальний підхід, і одна порада може бути доцільна для однієї жінки, але абсолютно неприйнятна для іншої.

Якщо ви спостерігаєте свербіж, біль, виділення зі шва або навіть кровотеча — обов'язково і якнайшвидше зверніться до гінеколога у той пологовий, де ви народжували.

Відновлення після кесаревого розтину

Коли можна планувати наступну вагітність після кесаревого розтину?

Після операції кесаревого розтину на матці залишається рубець.

Для того, щоб цей рубець "витримав" наступну вагітність і пологи, він повинен бути спроможним — тобто, містити достатньо м'язових і еластичних волокон, щоб витримати розтягнення під час росту плода і залишитися досить міцним під час родових переймів.

Спроможність рубця на матці визначається за допомогою спеціалізованого обстеження та настає у кожної жінки в індивідуальні терміни.

Однак в кожному конкретному випадку перед плануванням наступної вагітності необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем.

Існує таке поняття як "vbac" — це означає вагінальні пологи після кесаревого розтину. На даний момент це досить поширена практика. Якщо ви плануєте наступну вагітність і хочете народжувати вагінально, рекомендуємо отримати консультацію у декількох лікарів, задля розуміння наскільки такий варіант можливий саме у вашій ситуації.

Відновлення після кесаревого розтину

Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?

<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №1

Після операції кесарів розтин — мама може відчувати слабкість в м'язах навколо шва, оніміння і зниження чутливості в цій області.

Біль в місці розрізу може зберігатися до 1-2 тижнів.

Щоб впоратися з нею іноді потрібні знеболюючі препарати, для підбору препаратів потрібна консультація лікаря (який проводив кесарів розтин, перевірити сумісність призначених лікарських засобів з грудним вигодовуванням і підібрати підходящі разом з лікарем можна на сайті e-lactancia.org).

Якщо лікар наполягає на тому, що для призначення препарату необхідно завершити грудне вигодовування, рекомендуємо звернутись до іншого лікаря задля отримання альтернативної думки.

<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №2

Одразу після кесаревого розтину жінкам рекомендується більше пити і ходити в туалет (мочитися).

Організму потрібно заповнювати об'єм циркулюючої крові, адже крововтрата при кесаревому розтині завжди більше, ніж при природніх пологах. Після кесаревого розтину мама знаходиться в палаті інтенсивної терапії (протягом 6-24 годин, в залежності від пологового будинку), у неї стоїть сечовий катетер. Це дозволяє оцінювати, як працюють нирки.

Відновлення після кесаревого розтину
<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №3

В перші тижні краще їсти рідку і напіврідку теплу їжу — вона швидше засвоюється і не перевантажує організм.

Після кесаревого розтину в раціоні мами обов'язково повинен бути білок (будівельний матеріал). Клітковина і жири.

<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №4

Потрібно уважно доглядати за швом — частіше провітрювати, обробляти так як призначив лікар.

Пам'ятайте: рубець не можна терти і чесати.

<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №5

Після операції потрібно носити підв'язування або післяопераційний бандаж (про правила підбору краще проконсультуватися з лікарем).

Не рекомендується застосовувати бандаж якщо:

 • Є проблема з травленням (здуття, запор, погано скорочується матка).
 • Якщо він здавлює і неможливо зробити вдих.
 • Якщо тисне в області шва.
 • Якщо натирає або скочується.
<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №6

Годувати дитину слід на вимогу.

Грудне молоко, як правило, приходить в ті ж терміни, що і при звичайних пологах, але іноді трохи пізніше.

У мами можуть виникнути труднощі з прикладанням, близькі, які знаходяться з вами або консультанти з грудного вигодовування допоможуть налагодити вигодовування.

Краще, якщо дитина отримає груди якомога раніше. Це допоможе формуванню правильної мікрофлори в кишечнику малюка, а у мами краще буде скорочуватися матка.

Відновлення після кесаревого розтину
<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №7

Малюка, звичайно ж, носити можна. Однак краще використовувати підв'язування живота якщо потрібно багато знаходитись у вертикальному положенні (носити дитину, готувати, ходити гуляти).

Як допомогти собі:

 • по можливості намагатися спати, коли спить малюк.

Якщо малюк погано спить або цього часу мамі недостатньо для відпочинку, можна довірити прогулянку в перші місяці татові або "гуляти" в колясці на балконі.

<span style="color:#e74c3c"><strong>Як допомогти собі відновитися після кесаревого розтину?</strong></span> - изображение №8

Також важливо ділитися з оточуючими своїми почуттями та емоціями, хвилюваннями.

Якщо ви не знаходите підтримки серед близького оточення, шукайте однодумців і підтримку в тематичних групах в соціальних мережах.

Або зверніться за допомогою до психолога. пам'ятайте, ви — не одна!

Якщо ви маєте запитання щодо відновлення після пологів, доглядом за швом після епізіотомії, щодо діастазу та роботи з ним, щодо зменшення рубця після кесаревого розтину — дзвоніть на Гарячу лінію підтримки батьків після пологів від ГО "КПВМ Лада" — 0 800 500 313 та отримайте інформацію й координацію подальших дій.

https://golada.org/

Пн - пт, 9:00 — 19:00.

Сб, 9:00 — 16:00.

Читайте також: Чому дитина не "спить, як немовля"? Про очікування батьків та реальність


ВХОД или регистрация


Забыли пароль?

Вход или РЕГИСТРАЦИЯ

Нажимая “Зарегистрироваться”,
вы соглашаетесь с правилами пользования
Введите ваш E-mail,
указанный при регистрации
Назад