Реклама

Для чого дітям потрібні кишенькові гроші?

Для чого дітям потрібні кишенькові гроші?

Пам’ятаєте момент, коли бабуся давала вам гроші на морозиво? Часто цей процес доповнювався фразою "тільки мамі не кажи!". А все витрачалось дуже швидко у найближчому магазині й потайки від батьків. Такі ситуації формували викривлене ставлення до грошей. Тому, маючи подібний досвід, дорослі розуміють, що дитина має навчитись фінансової грамотності. Теорію вона може отримати на уроках в Новій українській школі, а практику — отримавши кишенькові гроші. З якого віку вони можуть з’явитись та як впливають на життя розповіли психологи. 

Дитина має знати, що гроші — це ресурс, який закінчується. Вперше дитина починає дізнаватись, що таке гроші десь у 3-3,5 роки. Тоді в арсеналі з’являється "гра в магазин". Діти починають розуміти, що товари на щось обмінюють. Вони дізнаються, що батьки ходять на роботу і за це отримують гроші. Важливо у цей період вже почати розповідати про фінанси, показувати купюри і монети. Адже у віці 7-9 років стає зрозуміло, що дитина засвоїла за попередні роки, коли знайомилась з грошима у серйозній чи ігровій формі. Тому початкова школа — вдалий час для кишенькових. 

Якраз у початкових класах дитина починає остаточно відділятись від мами й хоче відчувати себе достатньо дорослою і незалежною. Гроші набувають іншого значення, ніж до того. Вони дають дитині відчути себе окремою особистістю, не так сильно залежати від батьків, зробити свій власний вибір, на що їх витратити.

— пояснює психологиня та директорка Альтернативної школи "Радосвіт" Юлія Тороманова-Квятковська.

Для чого дітям потрібні кишенькові гроші? - изображение №1

Експерти не радять платити за оцінки. Оскільки знання дитина отримує для себе та свого майбутнього, а не для поповнення гаманця.  

У жодному разі не платіть за приємні слова чи речі, що дитина робить для вас від щирого серця. Оплачуючи духовні речі фінансами ви знецінюйте їх і будуєте собі пастку на майбутнє. Щоразу оплачуючи кожне "мама я тебе люблю" ви формуєте зв’язок грошей і почуттів. За любов треба платити тільки любов’ю, а за роботу грошима.

— додає Юлія Тороманова-Квятковська.

Якщо ви наважились виділити кошти, то не потрібно вимагати детальний звіт від дитини. Варто дати таку суму, з якою вам не буде шкода розпрощатися. Оскільки часто діти можуть купувати якісь дрібниці, які на думку батьків не важливі. Крім того, дитина може загубити гроші. І цей досвід також важливо прожити. Не варто дитину оберігати й від розчарування, яке прийде після невдалої чи необдуманої покупки. 

Дитячий і сімейний психолог Інна Строгова радить обговорити з дитиною і випадки, після яких дитину позбавлять кишенькових грошей. Ці правила вона має знати до того, як отримає першу суму. 

Батьків цікавить, яку суму і як саме давати: всю на місяць, на тиждень чи на день. Все залежить від того, наскільки ви навчили дитину поводитись з грошима, проговорили все і показали на своєму прикладі, як цим користуватись. Можна на початку спробувати давати щодня, а далі — раз на тиждень, раз на два. І потім обговорювати, що вдалось дитині, вистачає грошей чи ні.

— додає Інна Строгова.

Для чого дітям потрібні кишенькові гроші? - изображение №2

Психологиня вважає, що якщо ж виділеної суми на місяць не вистачає, не треба повертатись до того, щоб давати кошти щодня. Варто разом проговорити проблему і знайти можливість планувати бюджет на місяць. 

Допомогти з фінансовою грамотністю можуть і вчителі. Адже базові знання арифметики вже дозволять дитині провести нескладні обчислення з реальними грошима. Процес можна організувати у формі гри. Використання купюр та монет формує у дітей розуміння грошей як інструменту для підрахунку та обміну. 

Ідеї для проведення занять з фінансової грамотності можна знайти на портал ініціативи "Global Money Week". У розділі навчальних матеріалів доступні методичні та інформаційні матеріали: презентації, ігри та кейси. Також експерти радять прочитати книгу "Пес на ім'я Мані, або Абетка грошей".

Авторка: Олександра Карабань, журналістка проєкту "Дружня школа"

Цей матеріал створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Висловлені в цьому матеріалі думки жодним чином не відображають офіційний погляд Європейського Союзу чи Міністерства закордонних справ Фінляндії.

Для чого дітям потрібні кишенькові гроші? - изображение №3


ВХОД или регистрация


Забыли пароль?

Вход или РЕГИСТРАЦИЯ

Нажимая “Зарегистрироваться”,
вы соглашаетесь с правилами пользования
Введите ваш E-mail,
указанный при регистрации
Назад