Реклама

Мільйонери на мінімалках: як допомогти дітям заробити свої перші гроші

Деякі фінансові експерти радять давати дітям перші кишенькові гроші вже з 4-5 років. А відчути вагу трудової копійки і підприємницький драйв можуть діти буквально на рік-два старші. Як допомогти дошкільнятам і молодшим школярам заробити — безпечно, етично, радісно — розкажуть журналісти Проєкту "Навчаємось разом: дружня школа".

Наташа Соломатіна — вчителька за освітою, мама двох хоумскулерів і співзасновниця освітньої Дитячої технічної студії у Славутичі, Київська область. З 2018-го року разом із чоловіком та однодумцями вона регулярно влаштовує у містечку дитячі барахолки.

Мільйонери на мінімалках: як допомогти дітям заробити свої перші гроші - изображение №1

Мільйонери на мінімалках: як допомогти дітям заробити свої перші гроші - изображение №2Через досвід торгівлі я намагалась донести сину і доньці цінності усвідомленого споживання: якщо ти хочеш чогось нового, потрібно розлучитися зі старим. Виокремити речі, з яких вже виросли або які стали нецікаві, і навчитись розлучатися з ними свідомо — продавати, дарувати. Звичайно, ми з ними обговорювали ціноутворення і пояснювали: дорогу іграшку можна продати дорожче, розповідали про маркетингові ходи залучення покупців. А іще доносили думку, що навіть торгівля своїм товаром вимагає вкладення: усі, навіть найменші, наші продавці платили за торгове місце — це були благодійні внески для притулку тварин (до речі, тоді ми зібрали майже 800 гривень). І діло добре зробили, і дітей залучили,

— ділиться Наташа.

З того часу барахолки проводять щорічно, дітвора їх обожнює. У найуспішнішу свою барахолку Паша та Іра Соломатіни вторгували 500 гривень. Іще колядують на свята, а Паша допомагав батькам на роботі. Це, власне, один із найпоширеніших способів залучити дитину до праці: дати дрібну роботу в офісі, наприклад, поскладати книжки чи папери, полити квіти. Також малюки можуть:

  • роздавати листівки під наглядом мами чи тата;
  • продавати городину та іншу продукцію з фермерського господарства батьків;
  • подавати інструменти в автосервісі, на ремонтному, меблевому виробництві;
  • розносити пошту з кимось із батьків;
  • збирати фрукти-овочі на дачі — своїй чи сусідській;
  • помити машину сусідів чи друзів батьків;
  • вигуляти собаку знайомих мами чи тата.
як дитині заробити

Способи заробітку для першокласників

<span style="color:#e74c3c"><strong>Способи заробітку для першокласників</strong></span> - изображение №1Малюки можуть заробляти від батьків або від своїх рідних на певних разових операціях, як-от впорядкування цифрових фотографій. Діти моєї знайомої допомагали їй готуватися до конференції — вставляли шнурочки в бейджики. Знаю 8-річного хлопчика, якому батьки купили горіхи, допомогли облущити, і він їх продавав. Якщо ваш молодший школяр здатен відповідально доглянути молодшого братика чи — це також може бути оплачено. Адже тут йдеться про специфічну задачу, для виконання якої батьки мусили б когось найняти і заплатити комусь іншому,

— каже Любомир Остапів, фінансист, письменник, автор книжки "Малюк та бюджет".

Він дає дві основні  рекомендації стосовно заробітку дітей молодшого шкільного віку:

  1. Гроші мають "йти" від батьків або близьких;
  2. заробляння не має стосуватись повсякденних обов’язків у родині. 

А от заохочувати копійкою хатні справи та успішне навчання експерт не радить:

<span style="color:#e74c3c"><strong>Способи заробітку для першокласників</strong></span> - изображение №2Якщо платити за гарні оцінки, це може викривити довгострокову мотивацію — адже діти вчаться не заради грошей, а тому, що їм цікаво. Втім, винагороджувати якісь разові наукові досягнення, місця на олімпіадах, виграші у конкурсах все ж таки можна  (але не стандартний учбовий процес). Стосовно допомоги по господарству: дитина є членом сім’ї і вона, як і мама з татом, має виконувати свої обов’язки — мити посуд, виносити сміття тощо,

— пояснює Любомир Остапів.

Перші заробітки зазвичай символічні, невеликі, а роботу виконують "свої для своїх". Такий формат гарантує певну безпеку — виконувати роботу для сусіда чи під наглядом мами нестрашно, безпечно і зрозуміло. Перші гроші і залучення до дорослого життя приносять радість і гордість. Головне, щоб дитина сама проявила ініціативу, а не батьки  примушували її працювати. Ці позитивні емоції — надзвичайно важливі, адже напевне формуватимуть здорову фінансову поведінку в майбутньому.  

як дитині заробити

Перший заробіток — слушний момент для закладення фундаменту корисних звичок

Порадьте малюку відкладати гроші з кожного грошового приходу. Якщо дитина відразу навчиться відкладати 10%, ця навичка підживлюватиме її все життя. Розкажіть про цільові заощадження: як добре, коли ти накопичуєш, а потім купуєш собі те, про що мрієш! Це вчитиме терпінню та усвідомленим, а не імпульсивним витратам.

Тож якщо ви хочете виростити дитину фінансово успішною — дайте їй в руки гроші! Спочатку роздивитися, потім погратися, а далі — допоможіть заробити. Так діти навчаться цінувати працю і відчують, що гроші не виникають нізвідки. А далі як у приказці: "Грошенята дорогу прокладають" — дорогу до самостійності, відповідальності й достатку. 

Авторка: Марина Ніколайчук, журналістка проєкту "Навчаємось разом: дружня школа" 

Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Його зміст є виключною відповідальністю партнера і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. 

<span style="color:#e74c3c"><strong>Способи заробітку для першокласників</strong></span> - изображение №3 

 


ВХОД или регистрация


Забыли пароль?

Вход или РЕГИСТРАЦИЯ

Нажимая “Зарегистрироваться”,
вы соглашаетесь с правилами пользования
Введите ваш E-mail,
указанный при регистрации
Назад